Telefon+48-570-880-586 Mailinfo@szafagra-przeprowadzki.pl

Przeprowadzka i przesądy. Jakie wierzenia są związane z przeprowadzkami?

  • Data: 2022-12-16 18:22:08
  • Kategoria:
Przeprowadzka i przesądy. Jakie wierzenia są związane z przeprowadzkami?

Przeprowadzka to ważny krok w życiu każdego człowieka, nie można się więc dziwić, że na przestrzeni lat obrosła w wiele mitów, legend i wierzeń. Jakie przesądy są związane z przeprowadzką do nowego domu lub mieszkania? 

Prezent na nowe mieszkanie – przesądy

Analizując przesądy związane z przeprowadzką nie można zapominać o ważnej tradycji, jaką jest kupienie prezentu „na nowe mieszkanie”. Zgodnie z polską obyczajowością, w dobrym tonie jest przynieść coś w podarunku osobie, która dopiero co przeniosła się do nowego miejsca. Co kupować? Najczęściej nasz wybór pada na drobne elementy wyposażenia wnętrz, dekoracje czy sprzęt elektroniczny. Jednak przesądy co do przeprowadzki wyraźnie mówią, żeby nie przynosić ze sobą noży. Dlaczego? Zgodnie z przesądem, noże mogą „przeciąć” naszą znajomość z obdarowaną osobą.

Pierwsza noc w nowym domu – szansa na poznanie przyszłości!

Przesądy o przeprowadzce często wyraźnie odnoszą się do pierwszej przespanej nocy w nowym mieszkaniu lub domu. Sen, który wówczas przyśni się nowym mieszkańcom ma rzekomo być przepowiednią przyszłości i ziścić się w rzeczywistym życiu, dlatego przesądy na nowe mieszkanie twierdzą, że warto go zapamiętać. 

Kiedy można się wprowadzić do nowego mieszkania?

Polskie przesądy mają też wiele do powiedzenia na temat idealnego terminu na przeprowadzkę. Kiedy należy się przeprowadzać do nowego domu? Po pierwsze, zgodnie z wierzeniami absolutnie niewskazana jest przeprowadzka w listopadzie. Trudno zresztą wyjaśnić przesądy związane z przeprowadzką w listopadzie, powodów można się jedynie domyślać. W jaki dzień tygodnia natomiast należy się przeprowadzać? Zgodnie z lokalnymi przesądami, nienajlepszym pomysłem jest przeprowadzka w piątek.

REASUMUJĄC: przeprowadzka jest związana z wieloma przesądami. Nic dziwnego – w końcu to milowy krok w życiu każdego człowieka. Najpopularniejszym przesądem jest przekonanie, że sen, który przyśni się pierwszej nocy spędzonej w nowym mieszkaniu lub domu zrealizuje się w rzeczywistości. Zgodnie z przesądami, przeprowadzkę warto zaplanować tak, żeby przenosiny nie odbywały się w listopadzie. Piątek to również nienajlepszy wybór. Oczywiście, wszystkie przesądy dotyczące przeprowadzki warto traktować z przymrużeniem oka, niemniej jednak są one ciekawym elementem polskiej kultury.

Tagi:
telefon
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności Rozumiem!